فرش سجاده ای مشهد وکاشان

توضیحاتی در مورد فرش سجاده مشهد

 

وقتی به دنبال خرید فرش مخصوص برای مسجد و نمازخانههستید، اولین سوالی که برای شما پیش می‌آید این است که فرش سجاده ای مشهد راانتخاب کنید یا سجاده فرش کاشان؟ 

پیش از هر چیز باید بگوییم بخش عمده‌ی بافت انواعفرش ماشینی در ایران مربوط به دو شهر مشهد و کاشان است که به طور گسترده‌ای به خارجاز ایران هم صادر می‌شوند؛ از اینرو هنگام خرید فرش ماشینی (چه فرش خانگی و چه فرشمسجدی) نام این دو شهر به ذهن خطور می‌کند.   

کارخانجات فرش سجاده ای مشهد و کاشان 

اولین مقایسه‌ای که باید انجام دهیم مربوط به تعدادکارخانه‌های فرش‌بافی شهر مشهد و کاشان می‌باشد. از نظر تعداد کارخانه‌ها باید بگوییمکه کاشان با دارا بودن چندین شهرک صنعتی که به طور تخصصی به بافت فرش ماشینی مشغولهستند، در این زمینه کارخانجات بسیاری را شامل می‌شود که با دستگاه‌های مختلف خارجیو با تکنولوژی‌های بافت آلمان و بلژیک، بافت انواع مختلف فرش ماشینی از جمله گلیم،گبه، تابلوفرش، فرش مسجد، فرش خانگی و … را انجام می‌دهند. 

احتمالا اگر شما در گوگل فرش سجاده ای مشهدرا جستجو کنید حتی یک شرکت تولیدکننده‌ی تخصصی در شهر مشهد پیدا نکنید؛ دلیل این استکه بیش‌تر کارخانه‌های فرش ماشینی در مشهد به بافت فرش‌های خانگی 12 متری، 9 متری و6 متری مشغول هستند که در کنار این نوع از قالی‌ها فرش رولی و طولی مخصوص مسجد هم می‌بافند. 

اما در کاشان و فقط در شهرک صنعتی سلیمان صباحی(که در جاده قدیم کاشان و آران‌وبیدگل قرار گرفته است) تقریبا بیش از 5 کارخانه‌ی تولیدیفرش سجاده وجود دارد که فقط فرش رولی مخصوص مسجد می‌بافند. از این نظر کاشان مرکز وپیشرو در سجاده‌بافی محسوب می‌شود.   

طرح و رنگ فرش سجاده مشهد و کاشان 

اگر فرش‌های دستباف مشهد را با قالی‌های دستبافکاشان مقایسه کنیم در واقع تفاوت‌های بنیادی را خواهیم دید چرا که هر فرش دستبافی درهر منطقه‌ای از ایران، دارای اصالت مخصوص به خود در طرح و رنگبندی می‌باشد؛ ولی اگربخواهیم که فرش‌های ماشینی کاشان و مشهد را با یکدیگر مقایسه کنیم شاید به نتیجه‌یخاصی در این مورد نرسیم چرا که امروزه نقشه‌های فرش ماشینی در حال کپی شدن هستند ونمی‌توان گفت که طرحی مخصوص مشهد است یا کاشان. 

از نظر رنگبندی به طور کلی دستگاه‌های فرش ماشینیدارای محدودیت رنگ هستند و هر شرکت فرشی ممکن است رنگبندی مخصوص برای فرش مسجد را نداشتهباشد؛ به همین دلیل شرکت‌های سجاده‌باف از نظر رنگبندی، رنگ‌های مناسب فرش مسجدی راارائه می‌دهند.   

فرش سجاده ای مشهد را بخریم یا کاشان؟ 

متاسفانه در برخی موارد دیده شده که فرش ماشینیکاشان و مشهد را از نظر مکان جغرافیایی با یکدیگر مقایسه می‌کنند و فرش یک شهر را درجه1 و فرش شهری دیگر را درجه 2 در نظر می‌گیرند که این اظهارنظرها کاملا بی‌اساس و بی‌منطقاست. 

این که فرش ماشینی در کجا بافته شده و موقعیت مکانیآن را در نظر بگیرید امری کاملا بیهوده است و باید به کیفیت کار توجه کنید؛ فرقی نمی‌کندکه شما فرش سجاده ای مشهد را خریداری کنید یا سجاده فرش کاشان را، مهم این استکه کارخانه‌ی سجاده‌باف از مواد اولیه‌ی با کیفیت در بافت استفاده کند و در نهایت بهنسبت این کیفیت خوب، قیمت فرش مسجدی برای شما به صرفه بشود.   

فرش سجاده ای مشهد

مقایسه‌ی قیمتی فرش کاشان و مشهد 

قیمت فرش سجاده ای مشهد یا کاشان هم همانندموارد بالا فرقی نمی‌کند که برای کدام منطقه باشد و عامل مهم در تعیین قیمت‌ها، جنسالیاف به کار رفته در فرش و همچنین تعداد گره‌های فرش یا همان تعداد شانه و تراکم می‌باشند. 

البته این را هم در نظر داشته باشید که مسلما اگراز یک کارخانه‌ی تخصصی سجاده‌بافی، فرش مسجدتان را تهیه کنید از نظر قیمتی بسیار مناسب‌تراز شرکت‌های تخصصی فرش خانگی خواهد بود. برای دیدن لیست قیمتی انواع فرش‌های سجادهبه لینک زیر مراجعه کنید:   

شرکت‌های ریسندگی نخ مشهد و کاشان 

کارخانه‌های ریسندگی نخ فرش ماشینی در شهرهایی بهجز مشهد و کاشان هم مشغول به فعالیت هستند که از جمله‌ی آن‌ها شهر اصفهان می‌باشد.الیافی که در شرکت‌های ریسندگی ایران تبدیل به نخ می‌شوند بیش‌تر شامل الیاف پلی استرو اکریلیک می‌باشند. 

الیاف پلی استر و اکریلیک هر دو غیرطبیعی و ساخته‌یدست بشر هستند؛ الیاف پلی استر بیش‌تر در داخل خود ایران تولید می‌شود ولی الیاف اکریلیکبیش‌تر از خارج ایران وارد می‌شوند. در حال حاضر بهترین و با کیفیت‌ترین الیاف اکریلیکیکه وارد ایران می‌شوند، الیاف ترکیه و الیاف بایر آلمان هستند. 

شاید بتوان گفت که شرکت‌های ریسندگی نخ مشهد بهنسبت کاشان معروف‌تر هستند که البته عمده مصرف کننده‌ی نخ‌های ریسیده شده توسط کارخانجاتریسندگی در مشهد و اصفهان، خود کارخانه‌های فرش‌بافی کاشان هستند. اگر بخواهیم یکیاز مهم‌ترین شرکت‌های ریسندگی مشهد را نام ببریم شرکت ریسندگی زمرد و از کاشان هم می‌توانشرکت ریسندگی سینا را نام برد. 

از جمله‌ی بهترین جنس نخ اکریلیک که در بافت فرشسجاده ای مشهد و کاشان مورد استفاده قرار می‌گیرد، الیاف اکریلیک بایر آلمان هستندکه توسط شرکت ریسندگی نخ زمرد مشهد تهیه می‌گردد. الیاف ترکی هم کیفیت بالایی دارندکه در بافت انواع فرش ماشینی (فرش خانگی و مسجدی) سهم عمده‌ای دارند و بسیاری از شرکت‌هایبرند و معروف از همین نخ ترکی استفاده می‌کنند.   

نقشه‌های فرش سجاده ای مشهد و کاشان 

به طور کلی طرح‌های سجاده فرش مسجد که در شرکت‌هایسجاده‌بافی تولید می‌شوند به 2 گروه فرش محرابی و فرش تشریفاتی تقسیم می‌شوند. فرشسجاده ای مشهد و کاشان از نظر نوع طرح هیچ تفاوتی ندارند و نه تنها در ایران کهدر کارخانجات بافندگی دیگر کشورها نظیر ترکیه هم به همین شکل محرابی و تشریفاتی تولیدمی‌شوند. 

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OKSubscriptions powered by Strikingly